objavljeno prije 16 godina i 1 mjesec

Povijesna pobjeda za četvrtfinale Eura!

U veličanstvenom ambijentu Klagenfurta Hrvatska pobijedila Njemačku sa 2-1 i ušla među osam najboljih

Fotografija vijesti (Ronald Goršić/CROPIX)

Hrvatska - Njemačka

Deset godina nakon 3-0 pobjede u Lyonu, Hrvatska reprezentacija opet je ‘prizemljila’ Njemačku. Povijesnom pobjedom od 2-1 Hrvatska je već osigurala četvrtfinale!

Pobjeda je ostvarena na fantastičan način. Oružjem koje krasi nezadrživi njemački stroj - trkom, disciplinom, taktikom i filigranskom preciznošću. Mrežu njemačkog vratara Lehmanna načeo je Srna u 24. minuti na asistenciju Pranjića, na 2-0 povisio je Olić u 62., dok je njemački poraz pogotkom u 79. minuti ublažio Podolski.

Malo tko je vjerovao u ovakav ishod, pogotovo uzme li se u obzir neprepoznatljiva igra naših momaka u srazu s Austrijancima. Izbornik Bilić ostao je dosljedan svom instinktu. U ‘vatru’ je Nane bacio Ivana Rakitića umjesto Mladena Petrića što se u konačnici pokazalo punim pogotkom. ‘Dream team’ u hrvatskom veznom redu u potpunosti je nadigrao onaj njemački predvođen Michaelom Ballackom.

“Znam da će navijači sada biti euforični, kao što su nakon Austrije bili depresivni, ali mi smo čvrsto na zemlji. Ne želim stoga ni razmišljati o Česima ili Turcima.”

Ivica Olić
hrvatski napadač

- Bili smo konkretni, napadali ih visoko, zatvarali smo im bokove, detektirali gdje su jaki. Bili smo stalno opasni, a kad bi nas izigrali uža obrana je rješavala i to. Na kraju je uvijek ostajao Pletikosa na visini zadatka - slavodobitno, ali i vidljivo umoran rekao je Bilić neposredno nakon utakmice.

Upravo visoko postavljenom obranom hrvatski nogometaši smanjili su udaljenost stražnje od prednje linije, Nijemci nisu uspjeli pronaći pukotinu u našoj obrani kojom je suvereno zapovijedao Robert Kovač, a apsolutni vladar zračnog prostora u našem šesnaestercu bio je Josip Šimunić. Igrali su u širinu naši dečki, razvlačili njemačku obranu, a iz jednog takvog napada Kranjčar je u 24. minuti na lijevoj strani pronašao Pranjića koji loptu prebacuje na desnu stranu, gdje Srna bježi čuvaru Jensenu i nogom postiže vodeći pogodak. Već u 30. mogli smo povećati vodstvo. Rakitić je u šesnaestercu pronašao Olića, ovaj glavom spušta loptu za Kranjčara koji ju šalje preko grede. Ubrzo uzvraća Ballack iz slobodnog udarca, međutim Pletikosa izvrsno reagira. Još jednu prigodu nakon ubačaja iz kornera imao je Metzelder u 40., a četiri minute kasnije i Kranjčar koji na dodavanje Olića iz neposredne blizine puca u Lehmanna.

U nastavku je Njemačka krenula odlučnije, no Hrvatska je u 62. minuti povećala vodstvo. Srna je ubacio s desne strane, lopta je okrznula Podolskog, pogodila vratnicu i odbila se ispod Lehmanna do Olića koji ju posprema u mrežu. I kad se činilo da je sve gotovo, Podolski u 79. smanjuje na 2-1. Iako su pokušavai na sve načine poravnati rezultat, hrvatska obrana sinoć je bila nerješiva enigma za Nijemce.

“Ima puno sličnosti u odnosu na momčad iz 1998. godine. Hrvati smo i borimo se za naš dres.”