,

Rebecca Soni

,

Brenton Rickard

Šveđanka Sarah Sjostrom, koja još nije napunila 16 godina, osvojila je naslov svjetske prvakinje u disciplini 100 metara leptir. Sjostrom je u finalu plivala 56.06 sekundi čime je za 38 stotinki popravila vlastiti svjetski rekord koji je samo dan ranije postavila u polufinalu. Srebrno odličje osvojila je Australka Jessicah Schipper sa 56.23 što je drugi najbolji rezultat svih vremena, a brončano Kineskinja Liuyang Jiao sa 56.86.

Amerikanka Ariana Kukors osvojila je naslov svjetske prvakinje na 200 metara mješovito, a u finalu je otplivala novi svjetski rekord od 2:06.15 minuta što je za 88 stotinki brže od rekorda kojega je postavila u nedjeljnom polufinalu. Srebrnu medalju osvojila je bivša svjetska rekorderka Australka Stephanie Rice s 2:07.03 minute, a brončanu Mađarica Katinka Hosszu s 2:07.46 minuta.

Ruskinja Anastazija Zujeva postavila je novi svjetski rekord na 100 metara leđno. Zujeva je u polufinalu ostvarila vrijeme od 58.48 sekundi što je 29 stotinki brže od dosadašnjeg rekorda Kirsty Coventry iz Zimbabvea postavljenog prošle godine u Pekingu. Hrvatska predstavnica Sanja Jovanović natjecanje je završila u kvalifikacijama na 23. mjestu s 1:01.53 minute. Ulaznica za finale bilo je 59.55 sekundi.

Amerikanka Rebecca Soni postavila je novi svjetski rekord na 100 metara prsno u polufinalnoj utrci. Soni je zadanu dionicu savladala za 1:04.84 minute čime je za 25 stotinki popravila tri godine stari rekord Australke Leisel Jones.

Australac Brenton Rickard osvojio je naslov svjetskog prvaka u disciplini 100 metara prsno, a do zlata je stigao zahvaljujući tomu što je u finalu postavio novi svjetski rekord koji iznosi 58.58 sekundi. Rickard je za 33 stotinke popravio svjetski rekord Japanca Kosukea Kitajime postavljen na prošlogodišnjim OI u Pekingu. Srebrno odličje osvojio je Francuz Hugues Duboscq sa samo šest stotinki zaostatka i drugim rezultatom svih vremena, a brončano Južnoafrikanac Cameron van der Burgh s vremenom 58.95.

U finalu na 50 metara leptir nastupio je i hrvatski plivač Duje Draganja koji je zauzeo posljednje, osmo mjesto plivavši 23.10 sekundi što je za sedam stotinki slabije od njegova hrvatskog rekorda kojega je ostvario u polufinalu u nedjelju. Zlatnu medalju je s rekordom svjetskih prvenstava od 22.67 sekundi osvojio Srbin Milorad Čavić ispred Australca Matthewa Targetta sa 22.73 i svjetskog rekordera Španjolca Rafaela Munoza sa 22.88.