« Ostali sportovi
objavljeno prije 14 godina i 11 mjeseci
SP u plivanju

Pala još četiri svjetska rekorda

Treći dan natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Rimu donio je nova četiri svjetska rekorda, pa se broj najboljih vremena na svijetu na ovom natjecanju popeo na 15.

Paul Biedermann - novi svjetski rekorder
Paul Biedermann - novi svjetski rekorder (Getty Images)

Federica Pellegrini

Nijemac Paul Biedermann osvojio je naslov svjetskog prvaka na 200 metara slobodno. Biedermann je do svog drugog zlata u Rimu, bio je najbolji i na 400 slobodno, stigao s novim svjetskim rekordom koji sada iznosi 1:42.00 minuta, što je za čak 96 stotinki brže od staroga rekorda kojega je držao Amerikanac Michael Phelps sa OI iz Pekinga prošle godine. Srebro je osvojio upravo Phelps sa 1:43.22, a broncu Rus Danila Izotov sa 1:43.90.

Britanka Gemma Spofforth osvojila je naslov svjetske prvakinje na 100 leđno. Spofforth je u finalu plivala novi svjetski rekord koji sad iznosi 58.12 sekundi, to je 36 stotinki brže od staroga rekorda kojega je u ponedjeljak u polufinalu plivala Ruskinja Anastazija Zujeva. Spofforth je ovime popravila svoj jedan dan stari vlastiti rekord za 62 stotinke. Srebro je osvojila Zujeva sa 58.18, odnosno drugim rezultatom svih vremena, dok je do bronce doplivala Australka Emily Seebohm sa 58.88.

Južnoafrikanac Cameron van den Burgh postavio je novi svjetski rekord na 50 prsno u polufinalnoj utrci u Rimu. Van den Burgh je plivao 26.74 sekundi što je za 15 stotinki brže od staroga rekorda Brazilca Felipea France Silve postavljenog u svibnju ove godine. Brže od staroga svjetskog rekorda u polufinalu je plivao i Nijemac Hendrik Feldwehr sa 26.83, dok je Silva sa 26.92 bio samo tri stotinke sporiji od svog rekorda.

Talijanka Federica Pellegrini postavila je svjetski rekord na 200 slobodno u svojoj polufinalnoj utrci. Pellegrini je plivala 1:53.67 minuta, što je za 80 stotinki brže od njenoga starog rekorda kojega je postavila u ožujku.

Talijanka Alessia Filippi osvojila je naslov svjetske prvakinje na 1500 slobodno, ona je osigurala drugo plivačko zlato za domaćine s vremenom novoga rekorda svjetskih prvenstava koji sada iznosi 15:44.93 minuta. Srebrno odličje osvojila je Dankinja Lotte Friis sa 15:46.30, a brončano Rumunjka Camelia Alina Potec sa 15:55.63.

Japanac Junya Koga osvojio je naslov prvaka na 100 leđno. Koga je u finalu plivao 52.26 sekundi čime je postavio novi rekord svjetskih prvenstava. Srebrno odličje osvojio je Nijemac Helge Meeuw s novom europskim rekordom koji iznosi 52.54, a brončano Španjolac Aschwin Wildeboer sa 52.64.

Amerikanka Rebecca Soni osvojila je naslov prvakinje na 100 prsno. Soni je u finalu plivala 1:04.93 minute što je za samo devet stotinki sporije od njezinog svjetskog rekorda kojega je postavila dan ranije u polufinalu. Srebrnu medalju osvojila je Ruskinja Julija Jefimova sa 1:05.41, a brončanu još jedna Amerikanka Kasey Carlson sa 1:05.75.