« Blogosfera
objavljeno prije 16 godina i 2 mjeseca
Bolimozak.blog.hr

Oboljenja: Sindrom bogomdane individue

Bolimozak.blog.hr napravio je mali leksikon psihičkih poremećaja kojima su podložni Hrvati

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Getty Images)
Više o

bolimozak.blog.hr

,

psihički poremećaji

Od šest navedenih poremećaja suvremenog čovjeka, prenosimo ih četiri. Ostatak na blogu... Bolimozak.blog.hr

4. Syndroma divinissimus (sindrom Bogomdane individue)

Sindrom bogomdane individue je patološki oblik normalnog ljudskog samopoštovanja i samouvjerenosti. Osobe oboljele od navedenog sindroma žive u iluziji da su oni posebna dobrobit za čovječanstvo općenito i nezamjenjivi u bilo kojoj sferi života. Tuđih naravno.

Ovaj poremećaj se posebno ističe na radnom mjestu, i to u timskim poslovima. Bolesnik smatra da ne može pogriješiti, uvijek ima dobar savjet kojim će neizmjerno pomoći bližnjem i općenito smatra da je njegovo postojanje božji dar čovječanstvu, bez potrebe pokazivanja ikakvih praktičnih vještina i/ili znanja.

Također, simptomatično je da se ovaj poremećaj vrlo često javlja na estradi, kod osoba koje se pojavljuju ili žele pojavljivati u medijima. Srećom, ovaj težak poremećaj se može vrlo uspješno liječiti. Najpoznatiji tretmani su tretman batinjanja, pendrečenja i oduzimanja ljudskog dostojanstva, kao i tretman apsolutnog ignoriranja...

3. Bolest lude babe

Bolest lude babe je progresivna bolest koja se uglavnom javlja kod populacije srednje i starije životne dobi, obiju spolova. Uzroci se obično prepoznaju u neliječenom sindromu kulturne amebe koji se pogoršao i doveo do bolesti lude babe.

Dio simptoma je istovjetan simptomima malajskog ludila a iskazuje se u naglim promjenama raspoloženja, iznenadnom bijesu, neprijateljstvu prema svemu što ima puls, kao i prema neživim stvarima poput ulaznih vrata, tuđih automobila i slično. Ponekad simptomi uključuju i pretjeranu ljubav ka kućnom ljubimcu ili određenoj životinjskoj vrsti poput, primjerice, mačaka.

Bolest se javlja vrlo rijetko u mlađe populacije. Kako je bolest od davnine poznata, u puku je, kod mlađih bolesnika nazivaju i ‘nadrkanost’ i ‘nedojebanost’. Dok se kod mlađih osoba može relativno lako liječiti, za starije bolesnike obično nema lijeka, te je osoba bolesna sve do smrti.

Srodni poremećaj bolesti lude babe je i tzv. Bogomoljska psihoza (Adoratus psychosis) gdje oboljela osoba, obično uz simptome bolesti lude babe, pokazuje i iznimnu pobožnost i bijes ka osobama koje nisu pobožne. Bogomoljska psihoza je ponekad i samostalni poremećaj, koji se pojavljuje i kod mlađih osoba.

2. Ahilejev sindrom

Sindrom specifičan za manje države koje su u nedavno vrijeme bile u ratu. Karakteristično za osobu oboljelu od ovog sindroma je da čvrsto vjeruje da je bila sastavni dio oružanih snaga i sudjelovala u ratnim akcijama, kao i nepresušnu volju i trud uvjeravanja drugih, naročito državnih tijela, u njihovu ključnu ulogu u zadnjem ratnom sukobu.

Zabilježeni su i slučajevi pandemije ovog sindroma kada se broj oboljelih mjerio u stotinama tisuća. U težim slučajevima, oboljeli za nesreće poput pada s motora ili ozljede dobivene u birtijaškoj tuči vjeruje da su nastale kao posljedica ratnog ranjavanja. Naravno, državna tijela svom silom pokušava uvjeriti u svoje iluzije. Također, oboljeli u svojoj iluziji čak plaća medicinskom osoblju za službene dokumente koji će potvrditi njegovu iluziju. Za uspješno liječenje ovog sindroma, potrebni su veliki zahvati na razini države, što je, naravno, teško izvediv i dugotrajan je proces.

1. Adolfov poremećaj

Poremećaj kojeg karakterizira neprijateljstvo ka drugim narodima i/ili religijama. Vrlo raširen poremećaj koji je često u kombinaciji s Bogomoljskom psihozom.

Oboljeli je uvjeren u demonsku narav svog ‘neprijatelja’, njegove zle namjere, te to obično manifestira kao neskrivenu mržnju, potpunu diskreditaciju svih dostignuća kao i svakog pojedinog člana ‘neprijateljske’ skupine.

Često se, na teritoriju Lijepe Naše orijentira na istočne susjede, no jaki su i oblici neprijateljstva ka sjevernozapadnim susjedima, abrahamskoj monoteističkoj religiji raširenoj na Bliskom Istoku i Aziji, kao i ljetom izazvano neprijateljstvo ka turistima iz sjeverne i srednje Europe. Oboljela osoba obično, u svojoj deluziji, pronalazi više ‘neprijatelja’, ne koncentrirajući se samo na jedan narod ili religiju već širi pojas djelovanja.... (METRO) 

29.04.2008. 01:48:02
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    marna
    29.04.2008. 11:42
    Sve je točno, ali djelomično.Fali još.
    Manifestira se i počinje u najranijem dobu i neizlječivo je.
    Pozitivna je stvar što se od nekih možeš lako obraniti, a neki se mogu i od tebe.
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh