objavljeno prije 16 godina

Njemačka u finalu na turski način

Pogotkom Lahma u posljednjoj minuti Njemačka u Baselu pobijedila Tursku sa 3-2 (1-1)

Philipp Lahm majstorski je matirao Rustu i pokazao put Njemačkoj prema bečkom finalu (Getty Images)

Massimo Busacca

Zaustavljena je turska bajka, baš na način kojim su Turci zaustavili Švicarce i Čehe u skupini, te Hrvate u četvrtfinalu Eura. Turcima je vrata finala, pogotkom za konačnih 3-2, zatvorio Philipp Lahm u 89. minuti. Igrač koji umalo nije postao tragičar utakmice, sjurio se u šesnaesterac na dodavanje Ballacka, te odmjerenim udarcem u lijevi gornji kut svladao nemoćnog Rüstüa Recbera.

Unatoč činjenici da je do kraja utakmice ostala minuta, te sučeva nadoknada vremena, bio je to gotovo siguran znak da Njemačka može slaviti.

A sve je počelo bitno drukčije. Unatoč ‘šarenom’ sastavu koji je, uslijed ozljeda i žutih kartona, turski izbornik Fatih Terim sučelio Njemačkoj, Turska je bolje otvorila utakmicu iznenadivši suparnika. Već u 7. minuti pogrešku Lahma nije kaznio Altintop kojemu udarac brani Lehmann.

“Vrlo sam tužan. Bili smo tako blizu finalu i nismo zaslužili ovakav poraz. Imali smo veliki broj ozlijeđenih, ali to nije izlika. Nedostajalo je malo sreće.”
Fatih Terim,
izbornik Turske
U 13. minuti Ayhan je došao do lopte u kaznenom prostoru Njemačke, s gol-aut crte daje prizemnu povratnu loptu u visinu jedanaesterca, no Kazimov topovski udarac odsjeda na gredi.

Mnogo bolja igra Turaka nagrađena je u 22. minuti. Mehmet Aurelio ubacio je u kazneni prostor, Kazim iz teške pozicije pogađa gredu, a lopta se odbija do sretnog Ugura Borala koji gura loptu kroz noge nespretnom Lehmannu. Ovim pogotkom Turci su tek u polufinalu EP-a prvi put prvi došli u vodstvo!

No, tursko slavlje trajalo je svega četiri minute. Već u 26. minuti Njemačka je izvela munjevitu kontru, lijevi bok probio je Podolski te ubacio oštru loptu na prvu vratnicu gdje je, pored turskog braniča, natrčao Bastian Schweinsteiger i pospremio loptu u suprotni kut pored nemoćnog Rüstüa. Iako su obje momčadi prikazale dobar nogomet, do poluvremena se rezultat nije mijenjao.

Na početku nastavka Sabri radi očit prekršaj nad Lahmom, no švicarski sudac Massimo Busacca odmahnuo je rukom i ostao nijem. To kao da je probudilo inat u njemačkom sastavu.

“Ovo je bila luđačka borba do posljednje sekunde. Sada nećemo previše slaviti, čeka nas velika bitka za naslov.”
Joachim Löw,
njemački izbornik
Unatoč tome što su turski krilni igrači sinoć izludili njemačke bekove, Elf u 79. minuti dolazi u vodstvo. Nažalost zbog puknuća TV veza u nekoliko navrata, pogodak su gledatelji mogli vidjeti u snimci. Lahm s lijeve strane ubacuje loptu na jedanaest metara, Rüstü odlazi u prazno, a Kloseu pored čuvara nije bilo teško postići pogodak.

Ipak već u 86. minuti Turci se poput Feniksa dižu iz pepela. Sabri probija desni bok, ubacuje pred vrata, loptu dočekuje Senturk, isti onaj hrvatski krvnik, i zabija pored nespremnog Lehmanna.

No, ni taj pogodak nije slomio Elf, pogotkom u 89. minuti, vrata finala Turcima je zatvorio Lahm na Ballackovo dodavanje

Piše: Piše: Ato Kwamina Markin