Čudesne lubanje otkrivene u Kini zbunile znanstvenike
Antropolozi nisu potpuno sigurni kojoj vrsti pripadaju, ali sigurni su samo u jedno - do sada nisu vidjeli ništa slično.
Denisovanci su još uvijek misterija za znanstvenike, a nakon što su pronađeni njihovi ostaci u Sibiru, dokazujući da postoji još usporednih linija razvoja ljudi, novu konfuziju stvorile su lubanje iskopane ovih dana u središnjoj Kini.
Lubanje pronađene u Kini stare su između 105.000 i 125.000 tisuća godina, piše Science alert. Imaju obilježja i modernog čovjeka i neandertalca. Antropolozi nagađaju kako pripadaju do sada nepoznatoj vrsti čovjeka koja bi objasnila evoluciju u čovjeka i pobila dosadašnju teoriju kako su svi ljudi potekli isključivo od Homo sapiensa iz Afrike.
Druga teorija je da lubanje pripadaju denisovskom čovjeku, pretku modernog čovjeka koji je živio u Aziji, no kasnije nego što su datirane lubanje - prije od 50.000 do 100.000 godina.
"Ovo je nevjerojatno otkriće, osobito zato što su ljudski ostaci u Aziji raspršeni te ih je iznimno teško datirati" oduševljena je Katerina Harvati, antropologinja specijalizirana za neandertalce.
Antropolozi su sigurni kako je čovjek potekao iz Afrike, no u trenutku kada se moderni čovjek počeo širiti i na ostale kontinente, tamo je sretao druge vrste hominida, a ovo otkriće moglo bi upotpuniti mnoge nepoznanice u našem evolucijskom stablu.
"Kina ruši sve što znamo o ljudskoj evoluciji. Ovo je nevjerojatno uzbudljivo", oduševljena je britanska antropologinja Maria Martinon-Torres.
Novi komentar