objavljeno prije 16 godina

Casillas izbacio svjetske prvake!

Španjolska pobijedila Italiju nakon ruleta jedanaesteraca i plasirala se u polufinale Eura

Španjolski vratar obranio je jedanaesterce Di Nataleu i De Rossiju i skinuo ‘zicer’ Camoranesiju (AFP)

Euro 2008.

,

Španjolska-Italija

,

Iker Casillas

Španjolska je došla do polufinala Europskog prvenstva nakon 120 minuta mučnog nogometa i relativno zanimljivog raspucavanje jedanaesteraca.

Potpuno zasluženo, jer ono što su Talijani pokazali uvreda je za turnir. Svjetski prvaci su odigrali ‘ziheraški’, zgusnuto u obrani, bez ikakog interesa za napad. Nabijali su lopte Luci Toniju i molili se Bogu da će ovaj sam nešto napraviti. Naravno da nije mogao ništa.

‘Kamilica’ od nogometa

Niti Španjolci se nisu najbolje snašli u takvoj igri. Nikako nisu mogli pronaći rješenje za razbijanje talijanskog bloka. Vezni red je bio bezidejan, a u napadu Villa, Torres, a poslije i Guiza nisu uspjevali napraviti potez koji će nekog ‘azzurra’ izbaciti iz formacije.

Rezultat takvog taktiziranja je bila ‘kamilica’ od nogometa nedostojna četvrtfinala Europskog prvenstva. I tek nakon ove utakmice Slaven Bilić se može uhvatiti za glavu i još jednom razmisliti o propuštenoj prilici...

Apsolutni junak španjolske pobjede je Iker Casillas. Vratar Reala je u izravnom dvoboju kod pucanja penala nadmudrio i savladao drugog velikana među vratnicama - Gianluigija Buffona. Casillas je obranio jedanaesterce De Rossiju i Di Nataleu, dok je Buffon nadmudrio samo Güizu.

Prokletstvo jedanaesteraca

I ne samo to, Casillas je spasio Španjolce i u regularnom dijelu utakmice. U 61. minuti Talijani su imali jedinu veliku priliku na utakmici, ali udarac Camoranesija španjolski vratar je odbio nogom.

- Nisam ja nikakav junak! Penali su uvijek lutrija. Smatrali smo da je bolje biti strpljiv nego srljati i riskirati poraz u 90 minuta. Vjerovali smo da ćemo zabiti gol u produžetku, jer bi teško bilo prihvatili još jedan poraz na penale! - rekao je Iker Casillas.

Španjolci su tako prošli na penale iz četvrtog pokušaja kad je četvrtfinale velikog natjecanja u pitanju. Na Mundijalu u Meksiku 1986. godine ispali su u raspucavanju od Belgije, deset godina kasnije na engleskom Euru od Engleza, a u Japanu i Koreji na SP-u od domaćina Korejaca. Italiju su na velikom natjecanju pobijedili prvi put nakon Olimpijskih igara u Antwerpenu 1920. godine (2-0). (METRO/TS)