« ZOI 2010
objavljeno prije 14 godina i 4 mjeseca
ČETVEROSJED

Amerikanci zlatni u bobu, Hrvati posljednji

Amerikancima je to prvo zlato u četverosjedu nakon 62 godine, a hrvatski sastav vožnju je okončao na 20. mjestu

američki bob

Američka posada s pilotom Stevenom Holcombom osvojila je zlatnu medalju u utrci boba četverosjeda na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru, dok je hrvatski bob u sastavu Ivan Šola, Slaven Krajačić, Mate Mezulić i i Andrasz Haklits finalnu vožnju okončao na posljednjem 20. mjestu.

Holcomb je osvojio prvo zlato za Amerikance u četverosjedu nakon 62 godine suše. Američka prva posada u prve je dvije utrke ostvarila rekorde staze u Whistleru i stvorila prednost koju ostale posade nisu uspjele nadoknaditi.

Nauspješniji bobist svih vremena, Nijemac Andre Lange "ukrao" je za stotinku srebrnu medalju Kanađaninu Lydonu Rushu u posljednjoj utrci.

Hrvatski bob je sve četiri vožnje opasnom stazom prošao bez prevrtanja, a kladivaš Haklits je ušao u povijest kao drugi hrvatski olimpijac nakon Igora Boraske koji je nastupio i na Ljetnim i na Zimskim olimpijskim igrama.

Na startu natjecanja bilo je 25 posada, ali su do finalne utrke zbog izlijetanja i ozljeda odustale po jedna američka i ruska, te slovačka i austrijska posada. U finalnu, četvrtu utrku plasiralo se 20 najbržih posada. Hrvatski je bob na tom putu pobijedio japansku posadu za 0,36 sekundi. (hina/metro-portal)