Završilo svjetsko prvenstvo potražnih pasa

Njemački ovčar Ferda i labradorica Kana pobjednici

,

Roman Starman

,

Jan Pokorny

Jučer 6. srpnja, ceremonijom zatvaranja i proglašenjem pobjednika završilo je 14. IRO Svjetsko prvenstvo potražnih pasa, u Samobor 2008., u organizaciji Hrvatske udruge za obuk potražnih pasa.

Prvenstvo koje je započelo 30 lipnja obuhvaćalo je 103 vodiča i potražna psa iz 18 zemalja. Natjecalo se u tri kategorije: potrage u ruševinama, u šumama i rad na tragu. Sve tri kategorije su, osim potraga, obuhvaćale i vježbe poslušnosti i savladavanje prepreka.

Suorganizatori Svjetskog prvenstva, Gradsko poglavarstvo Samobora i Turistička zajednica Samobora su se potrudili i omogućili nezaboravan boravak svim natjecateljima i gostima ugostivši ih na svečanoj večeri priređenoj njima u čast u hotelu Lavica.

Proglašenju pobjednika na stadionu NK Samobor prethodila je pokazna vježba Centra za obuku vodiča i pasa MUP-a RH i skok padobranaca Aero kluba Zagreb koji su donijeli zastave Svjetskog prvenstva, organizatora HUOPP-a i Svjetske organizacije potražnih pasa IRO-a.

Pobjednički tim u radu na tragu su Jan Pokorny i njemački ovčar Ferda iz Češke. Susjedna Slovenija dala je pobjednika u potragama u šumama Romana Starmana sa labradoricom Kanom. Drugo mjesto je osvojila Hrvatica Ana Viller iz Kluba za obuku službenih i sportskih pasa „Zagreb" sa graničarskim kolijem Monom. Pripadnik švicarske vojske Rudolf Klötzli sa belgijskim ovčarom Banditusom osvojio je prvo mjesto u potrazi u ruševini.

Uz pomoć suorganizatora, sponzora i volontera uspješno je privedeno kraju 14. IRO Svjetsko potražnih pasa, a već se počinju raditi planovi za sljedeće Svjetsko prvenstvo koje će se 2009. g. održati u Rumunjskoj. (METRO)