Bjoergen najuspješnija olimpijka, Kanada uzela najviše medalja

Norvežanka je uzela čak pet medalja - tri zlatne te po jednu srebrnu i brončanu

,

medalje

,

marit bjoergen

Na XXI. Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru 12 sportaša osvajalo je dvije ili više zlatnih medalja, a najuspješnija sudionica je norveška skijašica trkačica Marit Bjoergen koja je osvojila čak pet medalja i to tri zlatne, te po jednu srebrnu i brončanu.

Tri zlata osvojila je kineska klizačica na kratke pruge ("short-track") Wang Meng, dok je najuspješniji sportaš Norvežanin Petter Northug koji je u muškom dijelu programa u skijaškom trčanju osvojio četiri medalje, dvije zlatne i po jednu srebrnu i brončanu.

Na olimpijskim igrama u Vancouveru u 86 različitih disciplina medalje su osvajali sportaši iz 26 država, a među njima su bili i hrvatski.

S tri medalje, dva srebra Ivice Kostelića (superkombinacija i slalom) i jednom broncom Jakova Faka (10 km sprint) Hrvatska se nalazi na diobi 21. mjesta sa Slovenijom.

Najuspješnija nacija je domaćin Kanada koja je natjecanje završila sa 14 zlatnih, 7 srebrnih i 5 brončanih medalja, a što je za domaćine najvažnije u tih 14 zlatnih medalja je i ona u hokeju na ledu za muške.

Drugo mjesto zauzela je reprezentacija njemačke sa 10 zlatnih, 13 srebrnih i 7 brončanih medalja, dok su SAD, iako su osvojile najviše medalja, njih 37, treće jer su osvojile 9 zlata uz 15 srebra i 13 bronci. (hina/metro-portal)