objavljeno prije 13 godina i 9 mjeseci
SP TURSKA:

Hrvatska poražena i drugi put, Slovenci bolji sa 91:84

Naši košarkaši u početku su bili u laganoj prednosti, na poluvrijeme su otišli s vodstvom, ali ponovio se loš početak u drugom poluvremenu

sp košarka hrvatska slovenija
sp košarka hrvatska slovenija (Drago Sopta/Cropix)

veliki brojevi cipela

Hrvatska košarkaška reprezentacija u 3. kolu skupine B Svjetskog prvenstva u Turskoj pretrpjela je i drugi poraz. Naši igrači su izgubili od Slovenije sa 84-91 (18-16, 26-23, 15-26, 25-26). Nakon tri kola Hrvatska ima pobjedu i dva poraza, a Slovenija dvije pobjede i poraz.

Najefikasniji u našoj reprezentaciji bio Roko-Leni Ukić sa 20 koševa, dok su Sloveniju predvodili Jaka Lakovič i Uroš Slokar sa po 15.

Hrvatski košarkaši izgubili su dvoboj protiv Slovenaca na sličan način na koji su izgubili i prošle godine u četvrtfinalu Eurobasketa u Poljskoj - nakon dobrog ulaska u utakmicu i vodstva na poluvremenu uslijedio je pad u nastavku i poraz u neizvjesnoj završnici.

Naši su igrači od samoga početka bili u laganoj prednosti, u napadu su braniči odlično surađivali s centrima koji su uspješno završavali izrađene akcije, dok u obrani nisu dozvoljavali lagane šuteve Slovencima. Rezultat takve igre bilo je vodstvo 32-24 u 15. minuti, ali već tada su naši centri imali problema s osobnim pogreškama. Tomić, Žorić i Andrić vrlo su brzo dobili treću osobnu pogrešku, a dobar dio njih bio je suđen zbog nepravilnih blokova u napadu.

Na poluvrijeme se otišlo vodstvom Hrvatske od 44-39, ali ponovio se loš ulazak u drugo poluvrijeme, te su Slovenci vrlo brzo preokrenuli rezultat i poveli 50-49. Ukić je uspio uzvratiti tricom, ali uslijedila je "kanonada" slovenskih trica, uspješni su iz daljine bili Dragić, Nachbar, Slokar i Zupan, te je Slovenija povela sa 64-55. Zbog problema s osobnim pogreškama centara, naši igrači morali su promijeniti igru u napadu, sve su više posezali za individualnim rješenjima koja se nisu pokazala dobrima.

Početkom posljednje četvrtine Hrvatska je uzvratila svojom serijom trica, dva puta je pogodio Popović, a po jednom Ukić i Tomas, pa je sedam minuta prije kraja naša reprezentacija stigla do vodstva 71-69. Nažalost, bilo je to i posljednje vodstvo Hrvatske na utakmici, Slovenci su u sljedeće tri minute ostvarili seriju 11-0 i time "prelomili" dvoboj.

U završnici su naši igrači pokušali prekršajima prisiliti Slovence na promašaje s linije slobodnih bacanja i stići do preokreta, ali taj je pokušaj bio neuspješan.

U 4. kolu Hrvatska u srijedu igra protiv Tunisa s početkom u 15.30 sati, u slučaju pobjede osigurat će plasman u osminu finala, dok će u posljednjem, 5. kolu igrati u četvrtak protiv Brazila (21 sat).

HRVATSKA: Ukić 20, Kus 5, Popović 17, Bogdanović 2, Stipčević, Tomas 17, Planinić, Tomić 4, Lončar, Banić 6, Žorić 8, Andrić 5

SLOVENIJA: Slokar 15, Lakovič 15, Rizvić, Bečirović 4, Klobučar, Udrih 9, Nachbar 11, Dragić 14, Jagodnik, Zupan 8, Vidmar 9, Brezec 6

ŠUT ZA DVA: Hrvatska 18-36 (50 posto), Slovenija 20-34 (58.8 posto). TRICA: Hrvatska 11-20 (55 posto), Slovenija 11-22 (50 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 15-26 (57.7 posto), Slovenija 18-28 (64.3 posto)

SKOK: Hrvatska 29 (17 obrana+12 napad), Slovenija 35 (22+13). ASISTENCIJE: Hrvatska 12, Slovenija 13