« Košarka
objavljeno prije 13 godina i 11 mjeseci
EP U20

Hrvatska izgubila medalju u produžetku

Naši su se mladi košarkaši razbudili u posljednjoj četvrtini, a pri neodlučenom rezultatu nisu iskoristili posljednji napad

Hrvatska U20
Hrvatska U20 (Vladimir Ivanov / CROPIX )

ljetne torte

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 20 godina osvojila je četvrto mjesto na Europskom prvenstvu u Zadru. U susretu za treće mjesto Hrvatska je nakon produžetaka izgubila od Španjolske 79:86 (9:18, 21:23, 15:15, 26:15, 8:15).

Mladi hrvatski košarkaši bili su u prilici osvojiti i treću broncu u posljednje tri godine na velikim natjecanjima, nažalost ovoga puta nisu uspjeli. Prošle godine na SP U19 u Aucklandu bili su treći, baš kao i na EP U18 prije dvije godine.

Hrvatski košarkaši loše su otvorili utakmicu i u prvoj četvrtini zabili su tek devet koševa uz 18 primljenih. Do konca poluvremena Španjolska je povećala prednost na plus 11 (41:30), a identičnu prednost imala je i na početku posljednje četvrtine (56:45). Tada se činilo kako će Španjolci bez suviše stresa odraditi utakmicu.

Međutim, odabranici izbornika Borisa Kurtovića otvorili su zadnju dionicu serijom 7:0, te 10:2 i vratili se u meč. Pet minuta prije kraja utakmice stigli su i do prvog vodstva (63:62), a minutu kasnije imali su i tri koša viška (69:66). Hrvatski košarkaši imali su i posljednji napad kod rezultata 71:71 no Prostran nije bio precizan. U produžetku su Španjolci bili mirniji i koncentriraniji i došli su do pobjede.

U hrvatskim redovima petorica igrača su imala dvoznamenkasti broj koševa, Dino Butorac (18), Mario Delaš (16), Ivan Batur (13), Leon Radošević (12) i Toni Prostran (11), dok su Španjolce predvodili Joseph Franch sa 23 koša, te Nikola Mirotić sa 20 koševa i 15 skokova. (hina/metro-portal)