Formula 1

Hamiltonu kaos Melbournea

Mladi Britanac slavio na prvoj utrci sezone, Heidfeld završio drugi, a Rosberg treći

Formula 1

Masu odustajanja15 vozača nije završilo utrku. Čak devet ih nije završilo drugi krug, a ‘safety car’ izlazio je na stazu čak triput.

Lewis Hamilton pobjednik je prve utrke nove sezone Formule 1. Slavio je u Melbourneu ušavši u cilj kao prvi od tek sedam vozača koji su završili utrku. Hamiltonu, koji je krenuo s prve startne pozicije, bila je to peta pobjeda u 18. nastupu u karijeri. Drugo mjesto pripalo je Nicku Heidfeldu u BMW Sauberu, a treće Nici Rosbergu u Williamsu. Mladom Nijemcu to je prvo pojavljivanje na pobjedničkom postolju, dok je njegov iskusniji sunarodnjak izjednačio svoj najbolji rezultat. To je Heidfeldovo četvrto drugo mjesto na početku osme sezone u Formuli 1.

“Sada kad smo tako savršeno otvorili sezonu, moramo zadržati pobjednički ritam. Ferrari me ne zabrinjava.”
Lewis Hamilton
vozač McLarena

Katastrofalan Ferrarijev dan završio je pet krugova prije kraja, kada je svjetski prvak Kimi Räikkönen ostao bez goriva na putu prema boksu. Bio je tada na sedmom mjestu. Finac se sa 15. startne pozicije probio na treće mjesto, dok u 30. krugu nije završio na šljunku. Kotači su mu zablokirali prilikom pretjecanja McLarenova sunarodnjaka Kovalainena i svjetski je prvak odsklizao sa staze vrativši se tek na 11. mjesto. I drugi Ferrarijev adut, Brazilac Felipe Massa, ispao je iz utrke u 30. krugu nakon sudara s Davidom Coulthardom (Red Bull).

Nove promjene?Bernie Ecclestone najavio je da će promijeniti sustav bodovanja. Tako će prvak biti vozač koji bude prikupio najviše pobjeda.

Startavši s četvrtog mjesta izletio je sa staze već u prvom zavoju, a u boks je ulazio dvaput u prva tri kruga.Racionalnom vožnjom Fernando Alonso u Renaultu došao je do cilja na četvrtom mjestu. Hamiltonov kolega u McLaren Mercedesu, Finac Heikki Kovalainen, završio je utrku na 5303 metra dugoj stazi Albert Park kao petoplasirani natjecatelj.

Utrka je bila puna nesreća. Odustalo je 15 od 22 vozača. Četvoricu je izbacio sam start utrke, a još petorica nisu dočekala drugi krug. Sigurnosno vozilo izlazilo je triput na stazu. (TS)