« Nogomet SP 2010.
objavljeno prije 14 godina
SKUPINA D

Gana i Australija odigrale 1:1

Australija je povela golom Holmana u 11. minuti, ali u 25. minuti Gana je izjednačila pogotkom Gyana s bijele točke

lineup

Nogometne reprezentacije Gane i Australije su u Rustenburgu na stadionu Royal Bafokeng igrale 1:1.

Gana je bila u odličnoj poziciji da upiše drugu pobjedu u Južnoj Africi, jer je od 24. minute igrala s igračem više, ali nije uspjela to iskoristiti. No, početak utakmice obećavao je puno za Australiju.

Australici su poveli u 11. minuti iz prekida i to nakon loše reakcije vratara Gane Kingsona. Bresciano je izveo slobodni udarac sa 25 metara, a loptu koja se odbila od zemlje nije uspio uhvatiti vratar Kingson i poklonjenu šansu iskoristio je Brett Holman. Bio je to još jedan u nizu golova koji su pali nakon neshvatljivih pogrešaka vratara.

No, 15 minuta kasnije Australija je bila na dvostrukom gubitku. Dede Ayew se odlično probio u kazneni prostor, ubacio je povratnu loptu za Mensaha, čiji je udarac sa gol-linije rukom obranio jedan od najiskusnijih igrača Australije Harry Kewell. Gana je dobila 11-erac, a Kewell je zaradio crveni karton. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Asamoah Gyan i Gana je poravnala na 1:1.

Gana je mogla povećati vodstvo u pred sam kraj poluvremena, u 44. minuti, kada je Kevin-Prince Boateng sa desetak metara iskosa pucao po zemlji, ali je vratar Schwarzer spasio siguran pogodak. Iako s igračem više, Gana je tek pred kraj drugog poluvremena uspjela ozbiljnije zaprijetiti. Mensah je u 90. minuti pucao glavom, ali pored gola, a minutu kasnije Owusu-Abeyie sa vrha 16-erca odlično puca, ali australski vratar je bio spreman.

Svoje prilike za pobjedu imali su i Australci. U 66. minuti Scott Chipperfield, koji je dvadesetak sekundi ranije ušao u igru, mogao je postati junak australske reprezentacije. Nakon ubačaja sa desne strane pucao je glavom, ali iznad grede. Šest minuta kasnije stopostotna prilika za Lukea Wilkshirea, koji puca s osam metara, ali točno u vratara, a odbijenu loptu niti Kennedy nije uspio ubaciti u mrežu.

Nakon dva kola natjecanja u skupini D vodi Gana sa četiri boda, Njemačka i Srbija imaju po tri, dok Australija ima jedan bod. U posljednjem kolu 23. lipnja igrat će Njemačka - Gana i Srbija - Australija.

GANA: 22-Richard Kingson; 4-John Pantsil, 8-Jonathan Mensah, 19-Lee Addy, 2-Hans Sarpei, 6-Anthony Annan, 21-Kwadwo Asamoah (11-Sulley Muntari 77), 13-Dede Ayew, 23-Kevin-Prince

Boateng (14-Matthew Amoah 87), 3-Asamoah Gyan, 12-Prince Tagoe (20-Quincy Owusu-Abeyie 56).

AUSTRALIJA: 1-Mark Schwarzer; 2-Lucas Neill, 3-Craig Moore, 14-Brett Holman (9-Josh Kennedy 68), 8-Luke Wilkshire (17-Nikita Rukavytsya 84), 23-Mark Bresciano (11-Scott Chipperfield 66), 5-Jason Culina, 16-Carl Valeri, 7-Brett Emerton, 10-Harry Kewell, 21-David Carney.

STRIJELCI: 0-1 Brett Holman (11), 1-1 Asamoah Gyan (26-11m).

ŽUTI KARTONI: Addy (Gana-40), Jonathan Mensah (Gana-79), Anthony Annan (Gana-84), Craig Moore (Aus-87).

CRVENI KARTONI: Harry Kewell (Aus-24).

SUDAC: Roberto Rosetti (Italija)

STADION: Royal Bafokeng

GLEDATELJA: 34.812