Svjetski prvak, Alessandro Ballan (Reuters)

,

Alessandro Ballan

,

Varese

Talijan Alessandro Ballan (28) osvojio je naslov svjetskog prvaka u cestovnom biciklizmu na SP koje je ove godine održano u Vareseu.

Ballan je 260.25 kilometara dugačku stazu prešao za 6:37:30 sati (prosječna brzina 39.283 km/h), te je ciljem prošao tri sekunde ispred srebrnog sunarodnjaka Damiana Cunega i brončanog Danca Mattija Breschela.

Trijumf Ballana u Vareseu je prva pobjeda domaćeg biciklista na utrci svjetskog prvenstva nakon čak 28 godina i uspjeha Francuza Bernarda Hinaulta u Sallanchesu.

Na utrci u Vareseu nastupila su i trojica hrvatskih vozača, Hrvoje Miholjević je utrku završio na 24. mjestu sa 1:40 minuta iza Ballana, dok su Vladimir Miholjević i Matija Kvasina odustali.

Utrka u Vareseu bila je ujedno i posljednja u karijeri velikog talijanskog vozača Paola Bettinija, svjetskog prvaka iz prošle i pretprošle godine, te olimpijski pobjednik iz Atene 2004. 34-godišnji Bettini je dan prije utrke najavio da završava karijeru, no nije uspio ući u povijest kao prvi vozač koji je osvojio tri naslova svjetskog prvaka zaredom, ciljem je prošao kao 28. sa 4:53 minute zaostatka za Ballanom. (HINA)