objavljeno prije 13 godina i 9 mjeseci
DURANT POKOPAO TURKE

Amerikanci očekivano osvojili titulu svjetskih prvaka

Reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država pobjednik je 16. svjetskog prvenstva koje je od 28. kolovoza do 12. rujna održano u Turskoj

(Wikipedia)

SAD

,

Turska

,

presuda generalima

Amerikanci su u finalnom susretu pobijedili Tursku 81:64 (22:17, 20:15, 19:16, 20:16) osvojivši po četvrti put svjetsku krunu i to prvu nakon 1994. godine kada su slavili u Kanadi. SAD su na svjetskim prvenstvima pobijedile i 1954. godine u Brazilu, te 1986. godine u Španjolskoj.

Za Tursku je ulazak u finale najveći uspjeh u povijesti svjetskih prvenstava. Do sada nikada nisu bili bolji od šestog mjesta. Premda su na prvenstvo stigli bez najboljih igrača, Amerikanci su se praktički prošetali do prvog mjesta. Na putu do zlata nanizali su devet uzastopnih pobjeda, a jedina reprezentacija protiv koje su se mučili i koja je čak imala priliku za pobjedu bio je Brazil koji je izgubio s dva koša razlike.

Turcima u finalu nije pomogla niti fanatična publika. Premda su se solidno držali, posebice u prvom dijelu, na koncu su SAD stigle do uvjerljive pobjede od 17 koševa razlike. Najefikasniji igrači u američkim redovima bili su Kevin Durant sa 28 koševa i 5 skokova, Lamar Odom je dodao 15 koševa i 11 skokova, a Russel Westbrook 13 koševa i 6 skokova. Tursku su predvodili Hidayet Türkoglu sa 16 koševa i 7 skokova, te Semih Erden sa 9 koševa.

Brončanu medalju osvojila je Litva koja je u susretu za broncu pobijedila Srbiju 99:88.

SAD - TURSKA 81:64 (22:17, 20:15, 19:16, 20:16)

ISTANBUL. Dvorana Sinan Erdem Dome - 15.500 gledatelja; Suci: Maranho (Bra), Lamonica (Ita), Arteaga (Špa)

SAD: Billups (4), Durant (28), Rose (8), Westbrook (13), Gay (6), Iguodala (4), Granger (0), Curry (3), Gordon (0), Love (0), Odom (15), Chandler (0)

TURSKA: Akyol (0), Güler (0), Ermis (0), Onan (7), Ilyasova (7), Erden (9), Tunçeri (7), Savas (3), Gönlüm (4), Arslan (6), Asik (5), Türkoglu (16)