objavljeno 24.06.2010. 19:21:00
ŠOK ZA AZZURRE

Slovačka kući poslala svjetske prvake, prošao i Paragvaj

Slovaci su s 3:2 pobijedili Italiju dok je Paragvaj remizirao s Novim Zelandom 0:0

italija slovačka sp 2010.
italija slovačka sp 2010. (Getty Images)
U današnjem susretu posljednjeg, trećeg kola skupine F Svjetskog nogometnog prvenstva Slovačka je u Johannesburgu pobijedila Italiju 3-2 (1-0). Pogotke za Slovačku postigli su Robert Vittek (25, 73), te Kamil Kopunek (89), a strijelci za Italiju bili su Antonio Di Natale (81) i Fabio Quagliarella (90+2).

U drugom susretu ove skupine Paragvaj i Novi Zeland odigrali su neodlučeno 0-0.

Prvo mjesto u skupini osvojio je Paragvaj sa 5 bodova, druga je Slovačka sa 4, slijedi Novi Zeland sa 3, a posljednja je Italija sa 2 boda. U osminu finala plasirali su se Paragvaj i Slovačka, a svjetski prvaci Talijani ispali su već nakon natjecanja po skupinama. Slovaci su poveli nakon greške Talijana. Ponajbolji talijanski igrač De Rossi je pred svojim kaznenim prostorom pogrešno dodao loptu, a Slovaci su iskoristili poklon i Robert Vittek je u 25. minuti pogodio mrežu.

Talijani su i prije primljenog gola djelovali neorganizirano i bez pravih prilika. Dapače, mogli su već i ranije biti u zaostatku, jer je Hamšik u 6. minuti sa 12 metara pucao pored gola. Najopasnija situacija pred slovačkim golom bila je u 41. minuti, kada je stoper Škrtel glavom pokušao rasčistiti situaciju, a lopta je prošla tik iznad vratnice.

U sudačkoj nadoknadi vidjeli smo odličan potez Slovaka Kučke, čiji je odličan volej sa vrha 16-erca zamalo promašio metu. Početkom drugog dijela dvije izgledne prilike za Talijane, prvo u 49. minuti Iaquinta iz dobre pozicije loše puca glavom, a sedam minuta kasnije Di Natale sa desetak metara iskosa propušta najbolju talijansku priliku u dotadašnjem dijelu utakmice.

U 67. minuti udarac Quagliarelle na gol-lini je zaustavio slovački stoper Škrtel. Par minuta kasnije odlična kontra Slovaka, ali Stoch puca pored gola. Slovački junak Robert Vittek u 73. minuti postiže za 2-0 nakon. Nakon kornera lopta se odbila do Hamšika koji je ubacio na peterac, a Vittek postiže svoj drugi gol na susretu.

Talijane je u život vratio Di Natale u 81. minuti, koji je iz neposredne blizine smanjio zaostatak na 1-2. U 89. minuti činilo se da je sve gotovo, jer je Kamil Kopunek zabio za 3-1 vodstvo Slovačke. No, Quagliarella u drugoj minuti sudačke nadoknade smanjuje na 2-3, a dok kraja utakmice Italija je mogla i poravnati, ali je udarac Pepea iz neposredne blizine uspio blokirati slovački branič. (hina/metro-portal)

SLOVAČKA: Mucha - Pekarik, Skrtel, Durica, Zabavnik - Štrba (Kopunek 87) - Hamšik, Kučka, Stoch - Vittek (Šestak 90+3), Jendrišek (Petras 90+4).

ITALIJA: Marchetti - Zambrotta, Cannavaro, Chiellini, Criscito (Maggio 46) - Gattuso (Quagliarella 46), De Rossi, Montolivo (Pirlo 56) - Pepe, Iaquinta, Di Natale.

STRIJELCI: 1-0 Robert Vittek (25), 2-0 Robert Vittek (73), 2-1 Antonio Di Natale (81), 3-1 Kamil Kopunek (89), 3-2 Fabio Quagliarella (90+2).

ŽUTI KARTONI: Štrba (Slk-16), Cannavaro (Ita-31), Vittek (Slk-40), Pekarik (Slk-50), Chiellini (Ita-68), Pepe (Ita-76), Mucha (Slk-82), Fabio Quagliarella (Ita-83).

SUDAC: Howard Webb (Engleska)

STADION: Ellis Park

GLEDATELJA: 53.412