Svjetski dan šećerne bolesti i veganstvo
Prijatelji životinja ističu djelotvornost biljne prehrane za osobe s povišenim šećerom
14. studenoga diljem svijeta obilježava se Svjetski dan šećerne bolesti kako bi se skrenula pozornost na tu tešku bolest, koja je 2019. godine proglašena trećim po redu vodećim uzrokom smrti u Hrvatskoj. Povodom toga dana Prijatelji životinja podsjećaju da je veganska prehrana djelotvorna u liječenju i prevenciji od dijabetesa. Oboljeli od dijabetesa tipa 1 moraju bez obzira na prehranu doživotno uzimati inzulin, no veganska prehrana omogućava im minimalno doziranje i smanjuje rizik od komplikacija. Kod oboljelih od dijabetesa tipa 2 bolest se može potpuno ukloniti, što potvrđuju i znanstvena istraživanja.
Organizacija Physicians Committee for Responsible Medicine, u cilju poboljšanja kontrole razine glukoze u krvi, savjetuje nemasnu vegansku prehranu bogatu cjelovitim žitaricama, povrćem, mahunarkama i voćem. U njihovu istraživanju, oboljeli od dijabetesa tipa 2, koji su se tijekom 12 tjedana hranili veganski, postigli su pad razine glukoze u krvi za 28 posto, u usporedbi s 12 posto oboljelih koji su se hranili standardnim, niskokaloričnim namirnicama. Također, osobe koje su jele veganski smanjile su svoju tjelesnu masu za otprilike 50 posto, a neke su čak uspjele smanjiti ili u potpunosti eliminirati svoje potrebe za lijekovima.
Jedan od takvih je i Teksašanin Marc Ramirez, koji je godinama svjedočio kako mu cijela obitelj pati i stradava zbog dijabetesa. Nakon što mu je liječnik prepisao svakodnevne injekcije inzulina i na pitanje što može učiniti da to promijeni, odgovorio da ne može učiniti ništa, odlučio je uzeti stvar u svoje ruke i iz korijena promijeniti svoje životne navike. Počeo je slijediti savjete iz knjige „Program za liječenje dijabetesa" uglednog nutricionista i znanstvenika dr. Neala Barnarda i uspio za manje od dva mjeseca potpuno izliječiti dijabetes. Nakon 60-ak dana tjelesne aktivnosti i prehrane isključivo veganskom hranom s niskim udjelom masti i niskim glikemijskim indeksom mogao je prestao je uzimati sve lijekove jer je potpuno ozdravio. Na svojoj web-stranici simpatičnog imena Chickpea and bean („Slanutak i grah"), dijeli savjete i recepte kako bi nadahnuo ostale da i sami iskuse zdravstvenu revoluciju koju nudi veganski način života.
Dijabetes zovu i globalnom epidemijom jer broj oboljelih osoba u svijetu raste nezamislivom brzinom, a djelotvorni lijek nam je doslovno na tanjuru. „Veganskom prehranom mogu se spriječiti i liječiti srčane bolesti, rak debeloga crijeva i pluća, osteoporoza, dijabetes, zatajenje bubrega, hipertenzija, pretilost i niz drugih bolesti", poručuju Prijatelji životinja.
„Činjenica je da su najčešći razlozi za pojavu te bolesti, od koje godišnje umire gotovo 500 000 osoba, loše prehrambene navike i nedostatak tjelesne aktivnosti. Na svjetskoj razini troškovi zdravstvene zaštite vezane uz šećernu bolest iznose 759 milijarda dolara, no taj iznos mogao bi se ekstremno smanjiti kada bi oboljeli od dijabetesa jednostavno pripazili na svoju prehranu, odnosno iz svojih tanjura izbacili meso, mlijeko i jaja", zaključuju Prijatelji životinja te pozivaju sve da pogledaju film Forks Over Knives o liječenju biljnom prehranom, temeljen na opsežnim znanstvenim istraživanjima.
Više činjenica o dobrom utjecaju cjelovite i raznovrsne biljne prehrane na zdravlje može se saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr i prijavom na Vege izazov na www.veganopolis.net.