Metro-portal.hr

objavljeno 06.02.2020. 20:01:00
PITANJE

Spavanje na trbuhu - za i protiv

Kada spavamo na trbuhu teško je zadržati kralježnicu u neutralnom položaju koji joj je potreban i tako nastane veliki pritisak u leđima,

Pomozite si...
Pomozite si... (Arhiva)

Spavanje na trbuhu može smanjiti hrkanje i rizik od apneje u snu, a kada imate poteškoće u disanju tijekom spavanja može doći do fizičkih problema koji će utjecati na vaš život. 

Istraživači s klinike Mayo smatraju da spavanje na trbuhu može stvoriti probleme u leđima. Bol u leđima jako je uobičajena jer je većina težine centrirana na sredini tijela. Kada spavamo na trbuhu teško je zadržati kralježnicu u neutralnom položaju koji joj je potreban i tako nastane veliki pritisak u leđima, piše Bustle.

Budući da je kralježnica povezana s mnogim živcima, to može biti veliki udar na ostatak tijela, a može uzrokovati stres i naprezanje vrata i zglobova, te stvoriti ukočenost i trnce, navodi Daily Mail.

Rishi Loatey iz Britanskog društva kiropraktičara objasnio je dalje za iste novine da je spavanje na trbuhu "najgori mogući položaj za muskulaturu zbog načina disanja jer su glava i vrat satima okrenuti na jednu stranu". A to bi prema istraživanju klinike Mayo moglo dovesti do čitavog niza drugih problema.

Spavajte na što tanjem jastuku

Ako vam je ipak spavanje na trbuhu najdraži i najugodniji položaj, postoji stvari koje mogu olakšati ovaj položaj. Pokušajte koristiti što tanji jastuk ili spavajte bez jastuka. "Veći jastuci mogu vrat vratiti unatrag i dovesti do boli u vratu i uzrokovati nelagodu u donjem dijelu leđa", objasnio je kirurg ortoped Rocco Monto za magazin Health.

Također ljudi koji spavaju na trbuhu trebali bi imati čvršći madrac koji će kralježnici pružiti određenu stabilnost. Spavate li na mekanom madracu kralježnica će napraviti veći luk što može dovesti do bolova.

06.02.2020. 20:01:00
http://metro-portal.hr/spavanje-na-trbuhu-za-i-protiv/123613/