objavljeno 30.07.2012. 08:34:00
OI 2012

Polovičan uspjeh sportaša drugog dana Olimpijade

Vaterpolisti i rukometaši krenuli su pobjedama, dobro stojimo u jedrenju, Gaćina izbacio Perssona

Neke uzdanice nisu iznevjerile očekivanja
Neke uzdanice nisu iznevjerile očekivanja (Arhiva)

Drugog natjecateljskog dana na 30. olimpijskim igrama u Londonu dobre nastupe imali su naši vaterpolisti i rukometaši, stolnotenisač Andrej Gaćina, te jedriličar Ivan Kljaković Gašpić.

Vaterpolisti su otvorili olimpijski turnir pobjedom protiv Grčke s 8-6 (1-2, 2-1, 1-1, 3-1) bez izbornika Ratka Rudića koji je zbog crvenog kartona zarađenog na utakmici protiv Kazahstana u Svjetskoj ligi bio suspendiran pa su umjesto njega susret vodili njegovi pomoćnici Elvis Fatović i Vjekoslav Kobeščak. Iduću utakmicu Hrvatska igra protiv Španjolske u utorak 31. srpnja u 11,20 sati.

Rukometaši su u pobijedili Južnu Koreju 31:21 (14:8) nakon uvjerljive igre tijekom cijele utakmice. Hrvatska igra sljedeću utakmicu protiv Srbije u utorak, 31. srpnja u 17,15 sati.

Jedini preostali hrvatski stolnotenisač na OI Andrej Gaćina izborio je treće kolo pobjedom nad legendarnim Šveđaninom Jorgenom Perssonom. Gaćina je "razbio" 46-godišnjeg Perssona s glatkih 4:0 (11:5, 11:6, 11:7, 11:4). U 3. kolu, u ponedjeljak s početkom u 12 sati, Gaćina će igrati protiv 16. nositelja olimpijskog turnira, Rusa Aleksandra Šibajeva.

Jedriličar Ivan Kljaković Gašpić nalazi se na trećem mjestu klase Finn nakon prva dva od ukupno 11 jedrenja na Olimpijskim igrama u Londonu. Kljaković Gašpić je u prvom plovu osvojio treće mjesto, a potom je istu poziciju zauzeo i u drugom plovu. Ispred njega su vodeći Danac Jonas Hogh-Christensen i Britanac Ben Ainslie. Marin i Dan Lovrović bili su jako dobri osmi u prvom plovu za klasu Zvijezda.

Ostali naši predstavnici nisu bili toliko uspješni. Najstariji hrvatski olimpijac Zoran Primorac oprostio se od OI u Londonu porazom u 2. kolu od Egipćanina El-Sayeda Lashina s 3:4 (6:11, 11:8, 10:12, 11:5, 12:10, 9:11, 8:11). Primorac se tako oprostio od nastupa na svojim čak sedmim Igrama, a prve je odradio davne 1988. u Seulu, kada je osvojio i svoju jedinu medalju, srebrnu u paru s Iliem Lupulescuom.

Gimnastičarka Tina Erceg nije se uspjela plasirati u finale višeboja kao ni po spravama pojedinačno. U višeboju je nakon vježbanja na gredi, parteru, dvovisinskim ručama i preskoku osvojila ukupno 52.065 bodova što je bilo dovoljno za 40. mjesto, a prvih 24 je vodilo u finale. Najbolji plasman Erceg je osvojila na preskoku gdje s ocjenom 13.516 zauzela 13. poziciju. Za vježbu na parteru je dobila ocjenu 13.466 što je bilo dovoljno za 41. mjesto, na ručama je bila 58. s ocjenom 12.833, dok je na gredi dobila najslabijih 12.266 i zauzela ukupno 60. mjestu jer je tijekom vježbe pala.

Plivačica Sanja Jovanović nije se plasirala u polufinale na 100 m leđno nakon što je u kvalifikacijama u svojoj skupini bila peta s vremenom 1:08.38. Jovanović je ukupno zauzela 36. mjesto u kvalifikacijama.

Hrvatski kajakaš Dinko Mulić (29) osvojio je posljednje, 22. mjesto u kvalifikacijama slaloma na divljim vodama i nije se uspio plasirati u polufinale u koje je vodilo prvih 15 pozicija. Mulić je odradio dvije vožnje po strazi u centru Lee Valleyju. U prvoj je zauzeo 22. mjesto, dok je u drugom nastupio bio bolji za dvije pozicije, no nije uspio popraviti i ukupni plasman. Mulić je 22. mjesto osvojio i na OI u Ateni 2004. godine.