Metro-portal.hr

objavljeno 26.04.2019. 12:01:00
NAJAVE

Novi val tribute u Vintage Industrialu ove subote

Beogradska r'n'r mašina Branimir & Neprijatelji koji će vas sa stvarno vrhunskim sviračkim i izvedbenim umijećem provesti kao DeLorean kroz hitove Haustora, Idola, Azre, EKV-a, Šarlo Akrobate...

Branimir i Neprijatelji vode vas u osamdesete...
Branimir i Neprijatelji vode vas u osamdesete... (Vintage Industrial)

U subotu 27. travnja ne propusti priliku da te provedemo kroz vrijeme Novog Vala, koje je stvorilo vječne bendove s prostora bivše države, a za to će se pobrinuti beogradska r'n'r mašina Branimir & Neprijatelji koji će vas sa stvarno vrhunskim sviračkim i izvedbenim umijećem provesti kao DeLorean kroz hitove Haustora, Idola, Azre, EKV-a, Šarlo Akrobate i ostalih zlatnih glazbenih izdanaka 70-ih godina.

SFR Jugoslavija je posljednja zemlja koja je imala izrazito veliku i dobro razvijenu novovalnu scenu, što je posebno znakovito u kontekstu činjenice da se radilo o socijalističkoj zemlji. Novi val u Jugoslaviji javlja se krajem 70-ih godina, mahom pod utjecajem američkog i britanskog novog vala, a kao odgovor na rock glazbu iz prethodnih perioda jugoslavenske muzike.

Beogradski bend Idoli bio je jedan od najpopularnijih, ali i najsuberzivnijih novovalnih bendova u SFR Jugoslaviji. Njihovi najveći hitovi, "Maljčiki" i "Retko te viđam sa devojkama", bili su izrazito popularni, unatoč činjenici da su kritizirali režim, odnosno govorili o društveno delikatnoj temi homoseksualnosti.

Među prvim novovalnim bendovima u Jugoslaviji bili su ljubljanski Pankrti te zagrebački Haustor, Azra i Prljavo kazalište, mada već u narednim godinama u Srbiji dolazi do osnivanja bendova Pekinška patka, Šarlo Akrobata, Električni orgazam i Idoli. Isprva pod snažnim utjecajem punka, novovalni bendovi u Jugoslaviji bili su naglašeno angažirani, eksplicitni i društveno kritični, mada su, unatoč tome, uspjeli izbjeći probleme s režimom, koji je ipak blagonaklono gledao na pokret. Jjedan od ponajboljih primjera je pjesma "Maljčiki", koju su 1981. godine izdali Idoli, a koja je bila enorman hit u Jugoslaviji, unatoč činjenici da pjesma nije slavila vrijednosti socijalističke ideologije, već ih je parodirala. Društveno angažirane i kritičke pjesme radili su i bendovi poput Azre, Haustora, Pankrta i drugih. Iako je država osnovala tzv. Komisiju za šund, koja je većinu ovih angažiranih pjesama etiketirala "šundom", izuzev većeg poreza, nikakvih direktnih sankcija prema autorima i pjesmama nije bilo.

Izuzev klasičnog punka, brojni drugi pravci su utjecali na novovalne bendove u Jugoslaviji, a među njima su ska/reggae (Haustor, čiji je debitanski singl "Moja prva ljubav" iz 1981. godine postao nacionalni hit), art punk/post-punk (Šarlo Akrobata), punk rock (Prljavo kazalište, Pekinška patka) i eksperimentalna muzika (Laboratorija zvuka). Ubrzo je novi val nadišao svoje glazbene okvire i postao društveni pokret, odnosno svojevrsno buđenje mladih umjetnika, ali i društvene svijesti, što će kasnije dovesti do još većeg broja novih i inovativnih umjetničkih tendencija. Uz to, novi val je uživao i veliku društvenu podršku, a posebnu promociju dao mu je omladinski tjednik Polet, koji je zaslužan i za organizaciju debitantskih koncerata mnogih novovalnih bendova, te Džuboks.

Iako je već sredinom 80-ih godina novi val počeo jenjavati u Jugoslaviji, njegov je utjecaj na muzičku, ali i umjetničku scenu te države bio enorman. U Bosni i Hercegovini se ubrzo razvila specifična varijanta novog vala, novi primitivizam, koji je angažiranost novog vala kombinirao sa specifičnim humorom. Uz to, diljem zemlje javljaju se i drugi pravci, dotad nepoznati u Jugoslaviji, poput novog romantizma, post-punka ili art rocka.

AZRA
Rock sastav osnovan 1976. godine u Zagrebu. Azra je s vremenom postala jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih, ali i najvažnijih bendova u bivšoj državi. Predvođen karizmatičnim Johnnyjem Štulićem, bend je u četrnaest godina karijere izdao čak devet albuma i eksperimentirao s različitim temama i stilovima, a poznat je i po tome što je svojim pjesmama često doticao važna socijalna, ali i različita filozofska pitanja.

HAUSTOR
Zagrebački novovalni glazbeni sastav, osnovan 1979. godine, prestao postojati 1990. godine s 12 glazbenih izdanja. Korijeni grupe sežu u sastav Komuna, koju su radi neformalnih svirki 1977. g. osnovali Darko Rundek (rođen 1956. g.) i Srđan Sacher (rođen 1956. g.), a dvije godine kasnije dogodio se Haustor.

ŠARLO AKROBATA
Glazbena skupina iz Beograda, koja je postojala od travnja 1980. do listopada 1981., a članovi su bili tri glazbena maga ovih prostora - Milan Mladenović, Dušan Kojić Koja i Ivica Vdović, koji su u kratkoj karijeri snimili jedan album - 'Bistriji ili tuplji čovek biva kad...'

EKV
Jedna od najpoznatijih i najuspješnijih srbijanskih rock grupa. Grupa je nastala 1982. godine u Beogradu, kada su pjevač i gitarist grupe Šarlo akrobata, koja se malo prije toga raspala, Milan Mladenović i gitarist Dragomir Mihajlović Gagi osnovali sastav "Katarina II", a 3 godine kasnije mijenjaju ime u Ekatarina Velika i sve skupa broje 7 studijskih albuma.. 

26.04.2019. 12:01:00
http://metro-portal.hr/novi-val-tribute-u-vintage-industrialu-ove-subote/118179/