Koliko je zdrava "zdrava" hrana
Čitanje deklaracija i dalje je osnovno pravilo pri kupovini hrane u trgovinama, jer ono što piše na prednjoj strani obično je - zavaravajuće

Zdrava hrana sve se teže pronalazi, iako se na prvi pogled čini da je svaka trgovina prepuna takvih proizvoda. Zašto? Zato što nam proizvođači bezočno lažu i zavaravaju nas. Čini vam se da pretjerujemo? Niti slučajno, samo zavirite na poleđinu "zdravih" proizvoda ... iako ćete za neke morati ponijeti povećalo u trgovinu.
Naime, istraživanje o "zdravoj" hrani provedeno u Njemačkoj i Nizozemskom dalo je porazne rezultate - čak 80 posto proizvoda koji na prednjoj strani tvrde da su "puni vitamina" zapravo spadaju u nezdravu hranu prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije.
>> Čitajte oznake na hrani i sačuvajte zdravlje! >>
Najgora je situacija sa raznim slatkišima, čokoladama, keksima i sladoledom koji se reklamiraju svojim sadržajem vitamina, no istovremeno sadrže goleme količine šećera i aditiva otisnute na (također zavaravajućim) deklaracijama na poleđini, pokazala je analiza Foodwatcha.
Iako je još 2006. godine Europski parlament donio Zakon o zdravstvenim tvrdnjama koji propisuje maksimalnu količinu masti, soli i šećera u proizvodima koji se smiju reklamirati kao zdravi, proizvođači koriste rupe u zakonu i prikazuju, primjerice, povećani udio vitamina D koji stvarno pozitivno djeluje na zdravlje zubi i kostiju, no istovremeno sakrivaju udio šećera na nejasno napisanim deklaracijama.
>> Što točno znače oznake na deklaracijama hrane? >>
Posljedice - polovica stanovništva EU je prekomjerne težine, a čak 20 posto ih je pretilo!
Stoga, informirajte se, ne grabite kutije samo zato što na njima piše da je proizvod pun vitamina ili je zdrav, već pročitajte deklaraciju!