objavljeno 17.06.2010. 18:05:00
REKORDI

Hat-trick Gonzala Higuaina je 49. na Svjetskim prvenstvima

Prvi hat-trick na Svjetskim prvenstvima pao je 1930. godine, a Mađar László Kiss je 1982. tri gola zabio u razmaku od samo sedam minuta

Gonzalo Higuain hat trick
Gonzalo Higuain hat trick (Getty Images)

Argentinac Gonzalo Higuain je na utakmici protiv Južne Koreje postigao tri pogotka, čime je upisao 49. hat-trick u povijesti Svjetskih nogometnih prvenstava.

Zadnji igrač koji je postigao tri gola na jednoj utakmici bio je Portugalac Pedro Pauleta prije osam godina u susretu protiv Poljske.

Prvi nogometaš koji je upisao hat-trick bio je Amerikanac Bert Patenaude 1930. godine. Patenaude je tada zabio tri gola u pobjedi SAD protiv Paragvaja (3:0). Dva dana kasnije u argentinskoj pobjedi protiv Meksika (6:3) hat-trick je ostvario i Argentinac Guillermo Stábile.

Mađar László Kiss najbrže je postigao hat-trick na Svjetskim prvenstvima. U susretu protiv Salvadora 1982. godine zabio je tri gola u razmaku od svega sedam minuta. Prvi gol je zabio u 70. minuti, drugi u 74., a treći u 77. minuti, a, zanimljivo, u igru je ušao u 55. minuti. To je ujedno i jedini slučaj u povijesti Svjetskih prvenstava da je jedan pričuvni igrač zabio tri gola na jednoj utakmici.

Argentinac Gabriel Batistuta jedini je nogometaš koji je zabilježio hat-trick na dva uzastopna Svjetska prvenstva. To mu je uspjelo 1994. i 1998. godine. Zanimljivo, obje utakmice igrane su 21. lipnja - prvo je zabio tri gola Grcima (4:0), a četiri godine kasnije i reprezentaciji Jamajke (5:0). (hina/metro-portal)