objavljeno 07.01.2008. 11:12:00
Eduardo da Silva

EDUARDO DA SILVA Nemoguce ga je zaustaviti

ARSENALU je posao olakšao sudac utakmice koji je malo prestrogo isključio Laffertyja (REUTERS)

NIZ se nas tavlja. Nakon pogodaka u prvenstvu, Ligi prvaka, Liga kupu, Eduardo da Silva upisao se u ljestvicu strijelaca i u FA Cupu. Hrvatski reprezentativac u posljednjih je 20-ak dana nezaustavljiv, u zadnje tri utakmice mrežu je zatresao četiri puta. Posljednja u nizu Duduovih žrtava je drugoligaš Burnley u 3. kolu najcjenjenijeg engleskog kupa. U pobjedi Arsenala od 2-0 Eduardo se jedanput upisao u strijelce, a odličnu igru okrunio je sjajnom asistencijom za gol Danca Bendtnera...

Sjajna asistencija

Eduardovi pogoci za hrvatsku javnost definitivno nisu nikakva novost, no Englezi su oduševljeni. Menadžer Arsenala Arsene Wenger samo sipa komplimente na račun njegovih igara, a navijači su ga već proglasili ‘najboljim egzekutorom' u Premiershipu. Legendu kluba Thierryja Henryja i njegov odlazak u Barcelonu već su odavno zaboravili... - Eduardo je fantastičan realizator, ‘lisica u šesnaestercu'. Već sam rekao da je poput Fowlera, strahovito brzo uspije kontrolirati loptu i uhvatiti golmana na krivoj nozi. On je prirodni strijelac. Posebno je opasan u kaznenom prostoru. Ako primi loptu u visini jedanaesterca, on vrlo prirodno završava akciju. Njegovi golovi mogu vam se činiti jednostavni, ali način na koji kontrolira loptu i završava akcije svrstava ga u red vrhunskih, klasnih napadača! - rekao je Arsene Wenger, koji je opet dokazao da ima oko za najtalentiranije nogometaše na svijetu.

3. kolo FA Cupa

Luton - Liverpool 1-1, Stoke - Newcastle 0-0, Burnley - Arsenal 0-2, Derby County - Sheffield W. 2-2, Fulham - Bristol R. 2-2, Blackburn - Coventry 1-4, Bolton - Sheffield U. 0-1, Bristol C. - Middlesbrough 1-2, Chelsea - QPR 1-0, Everton - Oldham 0-1, Huddersfield - Birmingham City 2-1, Ipswich - Portsmouth 0-1 (Kranjčar igrao 90 minuta), Sunderland - Wigan 0-3, West Ham - Manchester City 0-0 (Ćorluka igrao 90 minuta), Tottenham - Reading 2-2, Aston Villa - Manchester United 0-2.

Utakmica protiv Burnleyja u gostima bila je sve samo ne lak posao za pomlađeni Arsenal, koji je nastupio samo s tri standardna prvotimca (Toure, Eboue, Sagna). Zapravo, jedina razlika između vodeće momčadi Premiershipa i drugoligaša je bio - Eduardo. Dudu je u 10. minuti sjajno iskoristio dodavanje Toure te iz situacije ‘jedan na jedan' elegantno matirao Kiralyja. Od samog pogotka možda je bila upečatljivija asistencija Bendtneru petnaest minuta prije kraja. Nakon sjajne Duduove okomite lopte u prostor, Danac je samo zaobišao vratara i zabio za 2-0. Hrvatski napadač se mogao još dva puta upisati u strijelce, ali je promašivao iz situacija iz kojih inače ne promašuje. Engleski su novinari te situacije prokomentirali u svom stilu - ‘nevjerojatno, on zna i promašiti'...

Bio sam pomalo iznenađen kada je Eduardo promašio drugu priliku. Brzo smo se navikli da s lakoćom postiže pogotke. Međutim, postigao je prvi pogodak, asistirao za drugi i mislim da je obavio odličan posao. Neka tako nastavi."                                ARSENE WENGER menadžer Arsenala

Igrač utakmice

Naravno, za predstavu u Burnleyju Eduardo je proglašen igračem utakmice. Svi posjetitelji internetske stranice BBC-ja imali su prilike tijekom utakmice ocjenjivati igrače u susretima FA Cupa, a mogu to činiti i nakon utakmice. Eduardo je odmah nakon utakmice bio na prosjeku ocjena 7.99 (u rasponu od minimalne jedinice do maksimalne desetke), ali je njegov prosjek nakon susreta otišao i preko osmice.

Piše: V. MARINOVIĆ