objavljeno 25.03.2008. 00:02:44

Duje i štafeta srebrni na EP-u

Hrvatski plivači vraćaju se kući s tri medalje s Europskog prvenstva u Eindhovenu. Nakon brončane Sanje Jovanović na 50 metara leđno, posljednjeg dana natjecanja srebrnim medaljama su se okitili Duje Draganja (50 slobodno), te štafeta 4x100 metara mješovito.

Duje Draganja sjajno je plivao u svojoj omiljenoj disciplini, no za zlato nije imao šanse budući da je imao tu nesreću da je u traci do njega bio ‘vanzemaljac’ Alain Bernard, novopečeni svjetski rekorder na 50 i 100 metara slobodno.

Draganja, olimpijski viceprvak u ovoj disciplini, u finalu je plivao točno 22 sekunde, dok je sjajni Francuz isplivao 21.66 što je za samo 16 stotinki sporije od svjetskoga rekorda koji je postavio u nedjelju u polufinalu. Brončanu medalju osvojio je Šveđanin Stefan Nystrand sa 22.16.

RekordiFederica Pellegrini osvojila je naslov na 400 m slobodno sa svjetskim rekordom (4:01.53). Svjetski rekord oborila je i Nizozemka Marleen Veldhuis na 50 metara slobodno (24.09).

Draganji je ovo bila četvrta medalja na 50 metara slobodno na velikim natjecanjima u 50-metarskim bazenima, a treća srebrna.

Hrvatska muška plivačka štafeta na 4x100 metara mješovito u sastavu Gordan Kožulj, Vanja Rogulj, Mario Todorović i Duje Draganja osvojila je srebrnu medalju.Naši najbolji plivači isplivali su novi hrvatski rekord sa 3:36.32 minuta popravivši vrijeme iz kvalifikacija  za 85 stotinki i tako osigurali nastup na Olimpijskim igrama u Pekingu. Zlatno odličje osvojila je Rusija sa 3:34.25. (HINA/METRO)