objavljeno 16.03.2012. 08:11:35
???

City i United ispali iz Europske lige

Dva vodeća kluba Premiershipa nisu uspjeli ući ni u četvrtfinale Europske lige, nakon debakla u Ligi prvaka

Sramota engleskih klubova
Sramota engleskih klubova (UEFA)

Španjolski nogometni prvoligaš Athletic Bilbao i portugalski Sporting iz Lisabona priredili su najveća iznenađenja u osmini finala Europske lige izbacivši engleske premierligaše Manchester United i City iz daljnjeg natjecanja, prenosi Hina.

Englezi tako neće imati niti jednog predstavnika u četvrtfinalu Europske lige, dok će njihove boje u Ligi prvaka braniti tek Chelsea.

Nakon što je slavio na Old Traffordu 3:2, Athletic Bilbao u uzvratnom je dvoboju osmine finala pobijedio Manchester United 2:1 i tako nakon 35 godina čekanja izborio plasman u europsko četvrtfinale. Baskijska momčad je dominirala od prve minute utakmice i United može biti sretan što nije i teže stradao. Golove za Athletic zabili su Llorente (23) i De Marcos (65), dok je poraz lidera engleskog prvenstva ublažio Rooney (80). Athletic je posljednji put igrao u četvrtfinalu nekog europskog kupa 1977. kada je izgubio od Juventusa u Kupe Uefa.

Sporting je u Lisabonu slavio protiv Manchester Cityja 1:0, a potom u uzvratu izgubio 2:3 i zbog više postignutih golova na gostovanjima ide dalje. Sporting je šokirao 'Etihad' nakon što poveo 2:0 golovima Fernandeza u 34. minuti i Nizozemca Rickyja van Wolfswinkel sedam minuta kasnije. Aguero je smanjio u 60. minuti, Balotelli je iz jedanaesterca u 75. minuti izjednačio, a domaćine je u vodstvo doveo Aguero u 82. minuti svojim drugom golom. City je u preostalom vremenu lovio još jedan gol koji bio ga odveo u četvrtfinale, no nije uspio.

Plasman u četvrtfinale Europske lige izborili su i Valencia, Atletico Madrid, Hannover, AZ Alkmaar, Schalke i Metalist.

Valencija je u Eindhovenu odigrala 1:1 protiv PSV-a što je bilo dovoljno za prolaz nakon što je kod kuće slavila 4:2. Gosti su poveli golom Ramija u 47. minuti, a izjednačio je Toivonen u 64. minuti. Rami je u 89. minuti dobio crveni karton, no PSV nije iskoristio igrača više.

Hannover je bez suviše problema pobijedio Standard 4:0 nakon što je prvi susret završio 2:2. Strijelci za njemački sastav bili su Abdellaoue (4), Kanu (21-autogol), Ya Konan (73) i Pinto (90+3).

Olympiakos je u Harkovu pobijedio Metalist 1:0, a potom u Pireju sve do 81. minute vodio 1:0. No Ukrajinci su sa dva gola u zadnjih deset minuta načinili veliki preokret i izborili prolaz. Gol za grčku momčad zabio je Marcano u 15. minuti, a za Harkiv Vilagra u 81. i Dević u 87. minuti.

Atletico Madrid je u Istanbulu pobijedio Bešiktaš 3:0 nakon što je u prvom susretu slavio 3:1. Strijelci za španjolski sastav bili su Adrian Lopez u 26. minuti,Falcao u 83. minuti i salvio u sudačkoj nadoknadi.

U jednoj od najdramatičnijih utakmica Udinese je na stadionu Friuli pobijedio AZ 2:1, međutim Nizozemci su u prvom susretu slavili 2:0 pa idu dalje. Udinese je nakon svega 15 minuta igre imao vodstvo 2:0 i igrače više, no sve je prosuo. Već u drugoj minuti AZ je ostao s igračem manje nakon što je Viergever skrivio jedanaesterac. Di Natale je realizirao kazneni udarac, a potom u 15. minuti doveo Udinese i do vodstva 2:0. Falkenburg je u 31. minuti smanjio rezultat, a kasnije se pokazalo postavio i konačnih 2:1. Talijani su uputili ukupno 20 udaraca prema vratima Estebana, imali su pet kornera, te čak 11 zaleđa, no nisu uspjeli slomiti goste. AZ je mogao daleko mirnije privesti utakmicu kraju da Elm u 66. minuti nije promašio kazneni udarac.

Schalke je izborio prolaz premda je izgubio prvu utakmicu od Twentea 0:1, a potom u u Gelsenkirchenu gubio 0:1 nakon što su Nizozemci poveli golom Janssena u 14. minuti. U nastavku utakmice njemački sastav je zabio četiri gola pri čemu je nizozemski napadač Huntelaar zabio tri gola (29, 57-11, 81), a jednog je postigao Jones (71).

REZULTATI:

Olympiakos (Grč) - METALIST (Ukr) 1:2 (Marcano 15 / Vilagra 81, Dević 87) - prva utakmica 1:0

Bešiktaš (Tur) - ATLETICO MADRID (Špa) 0:2 (Lopez 26, Falcao 83) - prva utakmica 1:3

SCHALKE (Njem) - Twente (Niz) 4:1 (Huntelaar 29, 57-11m, 81, Jones 71 / Janssen 14) - prva utakmica 0:1

Manchester City (Eng) - SPORTING (Por) 3:2 (Aguero 60, 82, Balotelli 75-11m / Fernandez 34, Van Wolfswinkel 40) - prva utakmica 0:1

PSV Eindhoven - VALENCIA 1:1 (Toivonen 64 / Rami 47) - prva utakmica 2:4

Udinese - AZ ALKMAAR 2:1 (Di Natale 3-11m,15 / Falkenburg 31) - prva utakmica 0:2

HANNOVER - Standard Liege 4:0 (Abdellaoue 4, Kanu 21-autogol, Ya Konan 73, Pinto 90+3) - prva utakmica 2:2

ATHLETIC BILBAO - Man. United 2:1 (Llorente 23, De Marcos 65 / Rooney 80) - prva utakmica 3:2