Metro-portal.hr

objavljeno 18.11.2019. 09:01:00
UPS!

Buđenje može biti stresno?

Uz kucanje srca, kao simptomi javljaju se još nervoza, anksioznost te nemogućnost spavanja.

A kako se vi budite?
A kako se vi budite? (Shutterstock)

Ako se budite ubrzanog rada srca, ne uznemiravajte se previše - česti osjećaji stresa i anksioznosti mogu potaknuti otpuštanje u krv onih hormona koji pojačavaju rad srca.

Uz samo prebrzo kucanje srca nakon buđenja, ljudi s ovim problemom se još mogu boriti s nemogućnošću dobrog odmora, plitkim disanjem i kratkim dahom.  

Sljedeći u nizu razloga je prehrana koja ima veliku ulogu u kvaliteti sna (pogotovo nakon obroka pojedenih kasno u danu). Konzumiranje šećera prije odlaska na spavanje može jedan od čimbenika ubrzanog kucanja srca, kao i konzumiranje kofeina.

Uz kucanje srca, kao simptomi javljaju se još nervoza, anksioznost te nemogućnost spavanja. 

Anemija je još jedan od razloga zbog kojih se budite s brzim otkucajima srca. Osobe s anemijom nemaju dovoljno crvenih krvnih zrnaca koji cirkuliraju tijelom što dovodi do brojnih problema, a jedan od njih je i brzo kucanje srca. 

Možda čak i nelogičan razlog, ali navodno je i nedostatak sna jedan od razloga buđenja s jakim kucanjem srca. Jedno istraživanje provedeno u SAD-u je pokazalo kako nakon samo 24 sata nedostatka sna sudionici osjećaju povećanje otkucaja srca i krvni im se tlak automatski podiže. 

18.11.2019. 09:01:00
http://metro-portal.hr/budjenje-moze-biti-stresno/121978/