Metro-portal.hr

objavljeno 30.01.2025. 08:24:00
60+

7 štetnih prehrambenih navika

Nakon što prebacite 60tu, vrijeme je da promijenite svoju prehranu kako bi ostali zdraviji

Počnite paziti na sebe...
Počnite paziti na sebe... (Arhiva)

Postoji mnogo zdravih navika koje mogu pomoći u postizanju zdravstvenih ciljeva, kao i one koje mogu ozbiljno narušiti zdravlje. Skupina dijetetičarki je za Eat This, Not That otkrila koje prehrambene navike trebaju početi izbjegavati ljudi u šezdesetim i starijim godinama života.

Jedete kasno navečer - mnogi nisu svjesni da kasnovečernji obroci mogu negativno utjecati na zdravlje, čak i kada se radi o zdravijoj hrani. "Kasnonoćno jedenje često je povezano s unosom ultra prerađene hrane i može biti problematično jer prejedanje u večernjim satima može dovesti do debljanja, oscilacija šećera u krvi i povećanog rizika od dijabetesa, posebno kod starijih osoba", upozorava Young.

Konzumirate previše šećera - dijetetičarka upozorava: "Možda zvuči očito da treba smanjiti unos šećera, no on se često u prehranu uvlači više nego što mislite, od dodanih šećera u gotovim umacima i preljevima, do zaslađenih pekarskih proizvoda. Popis namirnica koje sadrže skrivene šećere je beskonačan." Kako biste to spriječili, uvijek provjeravajte popis sastojaka prije kupovine i pokušajte izbjegavati proizvode u kojima je šećer (ili neki njegov ekvivalent) među prvim sastojcima.

Ne pijete dovoljno vode - jedna od najčešćih pogrešaka u šezdesetima je nedovoljan unos tekućine. "Kako starimo, osjećaj žeđi se smanjuje," kaže dijetetičarka Lisa Young. Zbog toga osobe u šezdesetima češće pate od dehidracije u usporedbi s mlađima. Važno je paziti na dovoljan unos vode, čak i ako ne osjećate žeđ.

Ne unosite dovoljno omega-3 masnih kiselina i biljnih sterola - "Umjesto da se fokusirate samo na izbacivanje određene hrane, važno je razmišljati o nutrijentima koji su tijelu potrebni za optimalno funkcioniranje", ističe Landau za Eat This, Not That. S promjenom razine hormona smanjuje se i njihova kardioprotektivna funkcija. Zato je važno unositi više zdravih omega-3 masnih kiselina, a kod povišene razine kolesterola konzumirati namirnice s dodanim biljnim sterolima. Masna riba iz divljeg ulova, alge te, u manjoj mjeri, biljne namirnice poput konopljinih sjemenki, oraha i lanenih sjemenki dobar su izvor omega-3, kao i proizvodi obogaćeni ovim nutrijentima.

Ne unosite dovoljno prebiotika - prebiotici su hranjive tvari koje hrane crijevne bakterije i ključni su za održavanje zdravlja crijeva i podršku hormonima dok ulazite u ovu novu životnu fazu, objašnjava dijetetičarka Kara Landau. Dodaje: "Kako starimo, raznolikost crijevne mikroflore prirodno se smanjuje, što može negativno utjecati na mnoge aspekte zdravlja, uključujući hormone odgovorne za osjećaj sitosti i regulaciju tjelesne mase, metabolizam i još mnogo toga." Kako biste podržali svoje crijevne bakterije, u prehranu uključite hranu bogatu prebioticima, poput luka, češnjaka, kuhanog i zatim ohlađenog krumpira i riže, sirovih zobenih pahuljica, mahunarki i leće, te orašastih plodova poput indijskih oraščića i pistacija.

Ne unosite dovoljno proteina - unos proteina važan je u svakoj životnoj dobi, no s godinama postaje još ključniji. "Proteini pomažu u održavanju mišićne mase, snage, zdravlja kostiju te su korisni i kod regulacije tjelesne mase", ističe dijetetičarka Courtney D'Angelo. Dodaje da su "osobe starije od 60 godina podložnije gubitku mišićne mase, a nedovoljan unos proteina može taj proces ubrzati". Kako biste osigurali dovoljan unos, u prehranu uključite namirnice poput jaja, lososa, mesa goveda hranjenog na pašnjacima, piletine i puretine. Također možete dodati neku vrstu proteinskog praha u jutarnju kavu ili zobenu kašu kako biste započeli dan sa zdravom dozom proteina.

Općenito imate prehranu s malo vlakana - jedna od najlošijih prehrambenih navika je nedovoljan unos vlakana jer su ona ključna za zdrav probavni sustav i cjelokupno zdravlje. "Pazite da unosite dovoljno netopivih vlakana kako biste održali redovitu probavu, te topivih vlakana koja hrane korisne bakterije u crijevima, poboljšavaju apsorpciju nutrijenata, smanjuju upalu i pozitivno utječu na raspoloženje", savjetuje Landau.

Dakle, u tim godinama treba sjesti i dobro razmisliti što i kako jedete, pa napraviti promjene za vašu bolju starost...

30.01.2025. 08:24:00
http://metro-portal.hr/7-stetnih-prehrambenih-navika/150151/